Digital Audio | Spotify z podsumowaniem roku w podkastach

Spotify z podsumowaniem roku w podkastach

09 gru Spotify z podsumowaniem roku w podkastach

W tym roku Spotify nie tylko opublikował ranking najczęściej słuchanych podkastów na łamach platformy, ale przedstawił również jak ten rynek rozwinął się w 2021 roku zarówno dla słuchaczy, jak i reklamodawców. Mimo że dane odnoszą się do jednej aplikacji, jasno wskazują na znaczny wzrost zainteresowania podkastami.

„Liczba podkastów na świecie znacznie wzrosła, zapewniając słuchaczom ogromną ilość audycji i dotarcie twórców do międzynarodowej publiczności. W 2021 roku użytkownicy  Spotify przeznaczyli o 78% więcej czasu na słuchanie podkastów niż rok wcześniej” jak można przeczytać we wpisie na blogu. „Podczas gdy słuchacze spędzili więcej czasu niż kiedykolwiek na steamingu, jeszcze więcej twórców skalowało swoją działalność na platformie Megaphone, zwiększając całkowitą liczbę programów o 67% w 2021 roku.”

Jak podaje raport, słuchalność podkastów na inteligentnych głośnikach niemal się podwoiła (98%), a z wykorzystaniem smart TV wzrosła o 193%, co świadczy o pracy i nauce w domowym zaciszu, a także o wspólnym słuchaniu audycji w minionym roku. Według Spotify, po powrocie do biur i szkół słuchalność podkastów również znacznie wzrosła między innymi w samochodach (+2736%), na konsolach (+45%) i urządzaniach typu waerbles (+31%). To oznacza, że trend „słuchania razem” wciąż się rozwija.

Spotify odnotował wzrost liczby słuchaczy w wieku od 55 do 64 lat o 57%, a jeszcze starszych o 53%. Młodsi odbiorcy również wykazali znaczny wzrost słuchalności, przy czym osoby w wieku od 18 do 24 lat słuchały podcastów o 27% więcej w 2021 roku niż w roku poprzednim. Ogólna liczba słuchaczy podcastów zwiększyła się o ponad jedną trzecią zarówno w przypadku mężczyzn (+36%), jak i kobiet (+35%).

Ogromne zainteresowanie podkastami zaczęło przykuwać coraz więcej uwagi reklamodawców i przekłada się na ich większą chęć obecności w audycjach. Zaangażowanie słuchaczy i ich zaufanie do swoich ulubionych twórców sprawia, że podkast stał się unikatowym i niemal ekskluzywnym medium.

No Comments

Post A Comment